Ситуацията в Плевенско остава критична, като близо 20 населени места са на строг воден режим, а в областния град водоснабдяването е ограничено само до осем часа в денонощието.
Според експерти изграждането на нов язовир би отнело поне десет години.
Майка се прибира от болницата с новороденото си дете и се сблъсква с напълно ограничен воден режим у дома – не може да сготви, не може да измие децата. Те са деца и се цапат постоянно. Ако не е мъжът й, който е направил хидрофор с бидон за улеснение, семейството нямаше да може да се оправи. „В XXI век сме, а се върнахме в първобитния строй“, разказва майката.
В ресторантите клиентите също страдат от липсата на вода.
„Почти през целия ден няма вода. Ако изобщо дойде, налягането е слабо, което създава проблеми с бойлерите и домакинските уреди“, пояснява собственик на пицария.
Дори когато има вода, две трети от нея се губят по старите тръби на магистралния водопровод. „Тръбопроводът е с изтекъл срок на експлоатация и не е ясно кога ще започне да аварира“, уточнява служител на ВиК-Плевен.
Местните жители настояват за спешни мерки. „Молим се за вода, срамота е. Плащаме една от най-скъпите води в България, а дори нямаме вода“, заявява жител.
Според експертите изграждането на нов язовир ще отнеме поне десет години.
Дотогава хората са принудени да събират вода за миене в кофи, бутилки и бидони, да купуват минерална и пречистена вода за пиене, или да използват системи за пречистване на водата.
Съвет от техниците на Блуфилтърс – можете да използвате допълнителен съд за съхранение на пречистената вода за пиене, което да осигури по-голямо количество пречистена вода за пиене и готвене в наличност, дори когато няма вода.