Защо водата е живот?
Като част от живата природа, ние не можем без вода. Човешкото тяло се състои от около 70% вода, необходима за функционирането на всички органи и процеси в организма. Дневният прием, препоръчителет за възрастен човек е между 30 и 40 грама вода на килограм от теглото. Около 40% от нужната вода си набавяме чрез храната, а останалите трябва да поемаме под формата на течности. През летните месеци са ни необходими между 2 и 2,5 литра дневно, а в по-топлите страни – между 3,5 – 5 литра. Поддържането на водния баланс в тялото е от огромно значение за здравето на всеки човек. Приемът на достатъчно вода намалява болката в мускулите и ставите, понижава холестерола и кръвното налягане, подобрява мисленето и концентрацията и спомага за обмяната на веществата в организма.
Защо водата може да бъде опасна?
Като един от най-добрите разтворители в природата, водата често съдържа множество примеси и вещества от околната среда. За съжаление, в много случаи те могат да бъдат опасни и дори смъртоносни. На много места по света чистата питейна вода е рядкост. Повече от два милиона души годишно, предимно деца, умират от зарази и заболявания, причинени от замърсена вода. Проблемът е особено чувствителен в развиващите се страни, където населението масово употребява вода, негодна за пиене. Качеството и безопасността на водата са не по-малко важни от редовния й прием. Ето защо филтрираната вода е основен компонент на природосъобразния и здравословен живот на всеки един от нас.
Необходима ли е допълнителна филтрация?
Голяма част от българските домакинства все още използват за пиене вода направо от чешмата. Тук липсата на информираност сред потребителите може да бъде наистина опасна. На вид чиста и безвредна, чешмяната вода често съдържа различни видове замъсители. В края на 2015 г. Асоциация „Активки Потребители“ извърши изследвания на водата в 29 града на България. Резултатите са потресаващи. Оказва се, че в половината от изследваните градове питейната вода е замърсена с един или повече замърсители. Сред най-притеснителните открития е повишеното съдържание на хлор. В 9 от пробите той надхвърля установената граница от 0,4 мг/л, а в други 16 са измерени гранични нива. Повишеният прием на хлор има доказан негативен ефект върху организма и може да причини астма и белодробни заболявания.
Патогенните изследванията се оказват положителни в цели 6 града, включително София. Намерените Еscherichia coli не винаги са опасни за здравето, но при определени условия могат да се превърнат в патогени и да причинят сериозни заболявания. Наличието на тези микроорганизми във водата е също така признак на фекално замърсяване. Те могат да бъдат индикатор и за потенциално замърсяване с други опасни бактерии като тиф, холера, дизентерия и някои видове вируси.
Друг тревожен фактор е повишеното съдържание на нитрати в питейната вода. Техният основен източник са органичните торове и пестицидите, използвани в земеделието. За съжаление, пречистването на водата от нитрати е сложен процес, който все още не се прилага редовно в страната.
Как работят филтрите за вода?
Съществуват различни начини за филтрация на водата, но повечето от тях функционират на един и същи принцип. Водата трябва да премине през порестата структура на филтъра, за да се отстранят замърсителите. Използват се и различни начини за унищожаване на микроогранизмите, включително химична обработка и кипене.
Основни видове филтрация – предимства и недостатъци
Дестилирането е един от най-опростените начини за пречистване на вода. Водата се загрява до 100 градуса, за да се предизвика изпаряване. След това парата преминава през специално инсталиран охладител, който я кондензира и връща от газообразно отново в течно състояние. Този метод е ефективен за унищожаване на микроорганизмите във водата. За съжаление, химичните замърсители тук остават незасегнати.
Активният въглен е сред най-използваните методи на филтрация. Много от широко разпространените кани за пречистване на вода използват именно такъв филтър. Благодарение на порестата си структура, въгленът абсорбира много от органичните съединения, които придават вкус и цвят на водата. Този тип филтрация обаче не е достатъчно фина, за да отстрани всички съдържащи се нитрати, варовици и пестициди. Също така, за да имат ефект този тип филтри изискват редовна подмяна с нови.
Обратната осмоза е модерен метод за пречистване на вода, който според повечето експерти е най-ефективният до момента. Под действието на огромно налягане, водата преминава през полу-пропусклива мембрана. Порите на мембраната са толкова микроскопични, че пропускат единствено молекулите на водата, докато всички органични отпадъци, микроорганизми, тoксини, бактерии и нитрати се отстраняват. Предлагат се изключително практични системи за пречистване, които се монтират направо под мивката и извършват директна филтрация на чешмяната вода.
Независимо от това колко качествена вода пиете не забравяйте, че основен източник на здраве е качествената храна. Наздраве 🙂