Ако не сте свързани към водоснабдителната мрежа, а разчитате на собствени водоизточници със сигурност сте загрижени за качеството на водата. Безопасното пречистване е необходимо и е най-добре осъществимо чрез филтриране, омекотяване и поддръжка.
Безопасно пречистване на вода от собствен водоизточник
Защо трябва да пречистваме водата?
Ако имате собствен водоизточник – като сондаж или кладенци – то трябва да организирате собствено пречистване на водата си. За да направите това, трябва първо да изследвате водата, за да видите дали не е налице микробиологично или друго замърсяване. Най-често в сондажната вода могат да бъдат открити различни замърсители – като пясък, утайка, бактерии, варовик, манган.
Най-често срещаните проблеми
Ако водата от кладенеца е от частен източник, може да я тествате първо като използвате специализирани комплекти или най-добре в лаборатория. Има тестови комплекти, които включват проверка на съдържанието за паразити или тежки метали във водата, както и за бактерии или мухъл. За да изберете правилно подходяща система за пречистване на водата, трябва да се съобразите с резултатите от направените тестове и редица субективни фактори.
Най-често срещаните замърсители
Чистата вода може да има мирис или характерен вкус поради локални фактори, които засягат най-близкия източник на вода. Бактериалното замърсяване е често срещан проблем дори и при чисти кладенци и особено при наличие на риск от просмукване на отпадъчни води. Не всички бактерии причиняват вкус и мирис, но те са вредни за здравето – за щастие има много водни филтри, които ефективно премахват бактерии и други паразити.
Друг често срещан замърсител във водата са колиформи. Това са бактерии, които имат пръчковидна форма и основно живеят и се размножават в храносмилателната система на човека и повечето топлокръвни животни (домашен добитък и водоплаващи птици). Във водата попадат предимно с фекалните води и са способни да преживяват в нея в течение на няколко седмици, въпреки че са лишени от способността да се размножават. За отстраняването им се използва хлориране или специални ултравиолетови лампи, които се инсталират непосредствено след филтриращата система – UV лампа за стерилизация и дезинфекция на водата. Използва се в системите за пречистване на вода за дома.
Какво трябва да знаем, преди да пречистваме?
Обикновено сондажната вода се използва за битови нужди, но за пиене се купува бутилирана вода. След като водата от сондаж е пречистена с подходящи филтри и дезинфекцирана с ултравиолетова лампа, тя може да се използва за питейни цели. Най-добре е да се монтира система за обратна осмоза. Тя пречиства 99% от вредните и нежелани в питейната вода елементи. Монтира се обикновено под кухненската мивка. Съвременните системи за обратна осмоза осигуряват чиста и безопасна вода за пиене и приготвяне на храна.
Проучете водоизточника
Друго важно нещо, което в никакъв случай не трябва да пропускате, е да разберете откъде идва водата до вашия собствен водоизточник. Затова е необходимо да проучите добре локацията, мястото, има ли наоколо завод, който да произвежда и да изхвърля вредни химикали, има ли река наблизо – тези въпроси са важни за вас.
Тествайте водата
Как да се направи анализ на водата от кладенеца? Вариантите са няколко – бактериологичен анализ или химичен анализ в лаборатория. Има и различни тестове, с които можете да тествате водата в своя водоизточник. При направата на химичен анализ могат да се измерят различни показатели като желязо, манган, твърдост, киселинност, електропроводимост, мътност, цвят, мирис, какъв е минералният състав на водата и др.
Изберете степента на пречистване
Системите за филтриране на водата в целия дом трябва идеално да интегрират различни филтри, базирани на резултатите от тестовете за водата. Ако има кладенец и се спрете на филтър за пречистване на вода за цялата къща, това ще ви спести неприятности в дългосрочен план.
Как да пречистваме безопасно?
Всяка пролет щастливите собственици на сондажи или кладенци са изправени пред един и същ проблем – как да се пречисти водата в кладенеца след наводненията и топенето на снега. Как това да стане безопасно?
За целта трябва да направите дезинфекция. Първо, изпомпайте водата от кладенеца. Изпомпване на вода от кладенеца обикновено се извършва с помощта на помпи. След това почистете дъното му и дезинфекцирайте. Не забравяйте и стените.
При хлориране да се спазват инструкциите, обозначени на опаковката на използвания препарат.
Филтриране на водата
Намирането на най-подходящите системи за филтриране на водата не е лесно, но определено си заслужава, особено ако разчитате на собственик водоизточник. Много филтри могат лесно да се инсталират под кухненския шкаф или мивка, както и в банята. Може да изберете и филтри за цялата къща. Те се инсталират на входа на водата в къщата.
Една добра система за аериране на вода също си заслужава да се разглежда като зелено решение на вашите проблеми с чистотата на водата. В Pure Water Gazette се посочва, че ако сте загрижени за разтворените газове във водата от близката ферма или растенията наоколо, резервоар за аериране на вода може да отстрани разтворения радон, метан и въглероден диоксид, който кара водата ви да мирише и да има неприятен вкус. Аерацията също може да намали концентрацията на разтвореното желязо и манган чрез утаяване.
Омекотяване на водата
Основната омекотителна система използва йонообменни смоли за премахване на твърдостта на водата. За да имате постоянно пречистена и омекотена вода, е необходимо ежемесечно да добавяте таблетирана сол в резервоара за сол.
Поддръжка на системите за пречистване
Дори ако водата ви е напълно чиста, съхраняването й в мръсен контейнер може да я направи опасна за пиене. Важно е периодично да почиствате и дезинфекцирате правилно всички контейнери за съхранение на вода. Използвайте дезинфектант за вода и повърхности според инструкциите им за употреба.