За питейната вода и минералите
06фев.

За питейната вода и минералите

Колко важна е питейната вода?

Водата представлява най-големият и най-важният компонент на човешкото тяло, който възлиза на 60-70% от общото тегло при възрастни, и дори до 75-85% при кърмачета. Водата играе много роли в човешкия организъм, най-важните от които засягат основните процеси в тялото, като например: храносмилането, абсорбцията, кръвообращението, разпространението на химични съединения чрез лигавиците и изпотяването. Дневните нужди от вода се равняват на 2-3 литра (калкулатор) на човек в оптимални температурни условия. Това количество вода се приема главно по време на хранене.

Минерални соли във водата или не?

Обща заблуда е, че водата трябва да съдържа минерални соли. Всеки вид вода може да съдържа различни разтворени химически вещества в количества, зависещи от възрастта на водата и нейния произход. Концентрацията на тези вещества ще бъде по-голяма във вода с произход от лесно разтворими скали (варовик), докато във вода от неразтворими скали (гранит, базалт), тази концентрация ще бъде близка до нула. Освен това, количеството минерални соли е по-голямо в по-старата вода. Находищата на минерална вода са на милиони години (например Олигоценовата вода е на 30-35 милиона години). Освен това, повърхностните води, които често са източник на питейна вода, могат също да съдържат минимални количества минерални соли. Видът и количеството на минерали във водата са разнообразни и зависят от произхода на водата.

 минерални соли

За съжаление, тези минимални количества минерали са изложени на вредното влияние на токсините, стигащи до водата от промишлени, градски и селскостопански отпадъци.

По-голямата част от повърхностните води на Полша, например, попадат в третата категория на чистота, което всъщност ги дисквалифицира като питейна вода. Такава вода съдържа изключително опасни тежки метали, като например: олово, хром, живак и т.н. Водните централи, работещи със 100 годишни технологии не са в състояние да пречистват водата от химически замърсители. Като резултат, опасните и вредните химични съединения попадат във водопроводните системи. Защо минералните соли в питейната вода са смятани за толкова важни? Това е така, защото измежду множеството домашни, полу-промишлени и индустриални системи за пречистване на вода, само два вида имат способността да премахват развторените във водата химикали. Това са устройствата за дестилация и новите революционни системи за пречистване на вода на базата на обратната осмоза. И не е възможно да се премахнат опасните замърсители от водата, оставяйки в същото време полезните минерали непокътнати.

Племето Хунза

Водата никога не е била основен източник на минерали, протеини, витамини и въглехидрати. Минералният състав на водата варира в зависимост от произхода. Въпреки това, хората консумиращи вода от различни източници, не се отличават едни от други по отношение на тяхната физиология. Нещо повече, има примери на племена като племето Хунза, което в продължение на векове е пило вода лишена от минерални соли и хората в него никога не са страдали от дефицит на минерали в техните организми. Племето Хунза е непрекъснато наблюдавано от изследователи, които са открили, че средната възраст на членовете на племето е над 100 години.

вода планина

Дори тестовете, направени на повърхностните води, доказват колко посредствено малко количество минерали се съдържат в тях в сравнение със средно дневната необходимост за човешкото тяло. Нуждата от минерали надвишава 10 пъти действителната концентрация на т.нар. “добри” и “лоши” химични съединения в питейната вода.

ВНИМАНИЕ! Фактът, че водата съдържа тези “добри” химични вещества не означава, че човек може да я консумира без никакви ограничения. Прекомерната консумация на натриев хлорид, например, може да причини смърт.

Анализа на няколкото тестови резултати подкопава истинността на твърдението, че вода лишена от електролити може да причини опасност за здравето. За един здрав човек с балансирано хранене наличието на минерали в питейната вода е безсмислено. С други думи, липсата на минерали в питейната вода не предизвиква никакви последици за здравето.