5 мита за питейната вода в България и как правилно да я пречистим
13апр.

5 мита за питейната вода в България и как правилно да я пречистим

Чистата питейна вода е един от най-важните и необходими елементи за живот. Въпреки това в ежедневието си, много хора не обръщат внимание на нейното качество. Повечето хора също вярват в митове, които често не са верни.

5 Мита и факта за водата

Мит 1: Човек трябва да пие поне 2 чаши вода на ден

1 литър или 0,04 литра на всеки килограм тегло на човек – това са препоръчителните норми за ежедневен прием на вода. Причината – 75% от тялото ни е вода и липсата й би довело до обезводняване на органите ни, а това понякога може да е пагубно за нас.

Факт: Човек трябва да пие повече вода, поне 1.5 литра, но всичко е индивидуално

Неоспорим факт е, че човек трябва да пие много вода. 2 чаши вода на ден за човек с тегло 120 килограма би било доста малко количество, нали? Но все пак не трябва и да се прекалява с водата, тъй като приемаме вода не само пиейки вода. Много вода се съдържа и в храните, които консумираме – като например, плодове и зеленчуци, млечните продукти и други. Затова препоръките на лекарите да пием по 8 чаши вода на ден не могат да бъдат възприети като универсално правилно. Дневната нужда от прием на вода за всеки човек е различна, в зависимост от възрастта, на която е, колко се движи човек и най-вече – неговото тегло. Всички тези зависимости са заложени в нашият калкулатор за вода, който ще Ви помогне да се ориентирате за препоръчителното количество вода всеки ден.

Мит 2: Приемането на течности като безалкохолни замества водата

Все по-често се препоръчва да се пият безалкохолни напитки, които реално да заместят консумацията на вода. Това доста противоречи на заложените цели – като например, установяването на универсален достъп до безопасна и достъпна питейна вода за всички до 2030 г. – една от целите на ООН за устойчиво развитие на САЩ. И все пак, дори и с големия напредък в развитието на технологиите в наши дни, 1,4 милиона деца годишно умират от диария, холера, тиф, трахома, кожни лезии и рак заради мръсна вода.

Факт: Вредни консерванти и подсладители – аспартам

Да се препоръчва да се приемат безалкохолни напитки вместо вода не е добър съвет. Защо? В газираните напитки като сокове, Кока-Кола, степчета и други има много вредни консерванти и подсладители. Напоследък все повече се говори за т. нар. Е-та в напитките. Такъв е аспартамът – нискокалоричен подсладител, известен още като E 95, който е част от съдържането на повечето напитки. Все още върви заблудата, че аспартамът е една добра алтернатива на захарта. Но кой би пил вода със захар?

Мит 3: Съхранението на вода в пластмасови съдове е безопасно

Изследване от 2014 г. на германски учени установило, че някои химикали в пластмасовите съдове за вода действат като мощни медикаменти в тялото ни. Те могат да блокират няколко жизненоважни процеси наведнъж, да повлияят на развитието на организма и неговите репродуктивни функции, предизвиквайки увреждане на щитовидната жлеза, и дори да провокират развитието на рак. Част от химикалите, които съдържат бутилките, макар и в малки количества, се отделят в течността и оттам попадат в организма. По-голямата част от тестваните бутилирани води въздействали на хормонални рецептори.

пречистване на питейна вода

Факт: Отделяне на елементи от пластмасата във водата

Бутилираната вода, която се съхранява в пластмасови бутилки, може да се окаже не особено безопасна за консумация. Причината – при подобно съхранение се отделят елементи от пластмасата във водата. Затова е хубаво от време на време, за по-продължително време, да консумираме вода от чешмата.

Мит 4: Ако водата има добър вкус – тя е чиста

Водата няма вкус – на това ни учиха в училище. Но учените не мислят така. А и самите, ние, може да установим това – особено ако опитате последователно няколко различни вида вода. Със сигурност ще усетите разлика. Затова и с течение на времето учените започнали да забелязват, че глътка дестилирана вода може да предизвика определен вкус. Някои казват, че е горчива, а други, че е блудкава, но са събрани доказателства, че водата променя вкуса според това, което някой е изял преди да отпие. Психологът Линда Бартошук открива, че самата слюнка може да направи водата в устата ни да има вкус. Към началото на 21 век учените твърдят, че водата всъщност има вкус. Тяхното проучване показва, че някои части на мозъка при хората и лабораторните плъхове, имат специфична реакция на вода.

Факт: Микроорганизми могат да живеят във водата, без да са доловими на вкус и мирис

Според някои хора, ако усещате вкус, докато пиете вода, то значи, че има нещо нередно. Или именно – че водата е заразена и е негодна за пиене. Това наложено с годините мнение, че водата не трябва да има вкус, всъщност не е правилно и учените са го доказали във времето. Невинаги фактът, че водата има добър вкус, значи, че е чиста. Понякога това може да е следствие от храната, която сте консумирали, преди да отпиете вода. Или пък че съдържа микроорганизми, които могат да живеят във водата, без да са доловими на вкус и мирис.

Мит 5: Водата от чешмите по улици и площади е годна за пиене

В България на много места из страната могат да се видят чешми, от които тече кристална вода. Крайпътни чешми могат да се срещнат не само в планинските китни градчета из Родопите или Пирин, но и по улиците и площадите в градовете.

пречистване на питейна вода

Факт: Чешмяната вода често е чиста – годна е за пиене, но не и полезна

Ако пиете от чешмата, ще се излекувате. Ако си измиете очите, ще прогледнете. В Родопите традицията повелява да сториш добро на странника, да нахраниш гладния и да напоиш жадния. Вода в Родопите – колкото искаш, чешмите пък нямат брой. Колко са точно – един Господ знае, защото местните ги вдигат или за да оставят нещо след себе си, или пък в памет на свой близък. Едно е сигурно обаче – водата, която тече от тях, е чиста и може да се консумира. Това не означава непременно, че е полезна за ежедневна консумация.

Как правилно да пречистим питейната си вода

Какъв филтър да си купим, за да пречистим питейната си вода правилно? Правилният отговор на този въпрос е – трябва ни този, който най-добре пречиства водата.

Системите за пречистване на вода на Bluefilters са с 5-степенна молекулярна система за пречистване на водата, базирана на процеса обратна осмоза. По този начин ще си осигурите качествена чиста вода и спокойствие. Системата използва налягането на водата във водопровода, за да обърне естественият физически процес наречен осмоза (т.нар. обратна осмоза). Под действието на налягането, водата преминава през полупропусклива мембрана, при което примесите по-големи от размера на порите на мембраната не могат да преминат през нея.