Защо НЕ трябва да пиете чешмяната вода в София и каква е алтернативата за вашия дом
От векове насам замърсената вода е един от най-страшните убийци. Често заразена река или отровен кладенец са ставали причина за смъртоносни епидемии и обезлюдяването на цели селища. В Европа тази опасност става още по-голяма с идването на индустриалните революции. Новите фабрики и технологии безмилостно замърсяват почвите, въздухът и, разбира се, водата. До ден днешен, всяка година 250 милиони души по света се разболяват и умират в следствие на замърсената вода, която употребяват за нуждите си. Средно 15 милиона деца годишно издъхват от същите болести преди да са навършили 5 години. Проблемът е особено чувствителен в развиващите се страни, където достъпът до чиста питейна вода е ограничен или несъществуващ.
Иска ни се да вярваме, че при нас положението е съвсем различно. Какво обаче знаем за нашия собствен източник на вода вкъщи? Дали чешмяната вода е достатъчно безопасна? Нека разгледаме състоянието на ВиК в България и по-специално в столицата София.
История на модерното водоснабдяване и канализация
В средата на 19-ти век Джон Сноу за пръв път използва хлор за дезинфекция на публичното водоснабдяване в Лондон. Резултатите са революционни за времето си. Дезинфекционните свойства на химичното съединение значително намалят смъртните случаи на холера, дизентерия и коремен тиф. Постепенно използването на хлор в публичното водоснабдяване се разпространява по цял свят и остава основно средство за дезинфекция на водата до наши дни. С времето обаче се оказва, че хлорът не е на сто процента ефикасен. Нещо повече, той съвсем не е безопасен за приемащите го.
Оказва се, че хлорът не може да унищожи всички видове микроорганизми, съдържащи се във водата. Сред най-големите опасности е Cryptosporidia – опасен патоген, който е най-честият причинител на диария и остава незасегнат от действието на хлора. Дезинфектантът не може да се справи и с всички отлагания, вредни частици и химикали, съдържащи се в публичното водоснабдяване.
Друг сериозен проблем е поемането на големи количества хлор от организма. Изследвания сочат, че редовния прием на веществото може да причини астма и белодробни възпаления.
Откъде идва Софийската Вода
Столичани употребяват предимно вода от язовирите “Искър” и “Бели Искър”. Докато водата от язовир „Искър“ преминава през няколко етапа на обработка в пречиствателните станции в Бистрица и Панчарево, то тази от „Бели Искър“ се дезинфекцира единствено с хлор. Както вече споменахме, хлорът съвсем не е достатъчен, за да се предпазим от вредни микроорганизми и съединения. По тази причина остава опасността от потенциални замърсители, химикали и зарази, които може да се съдържат във водата от „Бели Искър“.
Може ли да пием спокойно от чешмата
Този въпрос до голяма степен зависи от нашите собствени критерии за безопасност. Истината е, че Софийска вода вероятно няма да ни отрови, но взимайки предвид начинът и качеството на пречистване, дългосрочният й прием може да има негативни последствия върху здравето ни и това на семействата ни.
Софийска Вода прави по 10 хиляди анализа на водата, но достатъчни ли са?
Твърди се, че Софийска вода прави хиляди анализи на водата, преди тя да достигне до нас. Дали обаче те са в състояние да контролират остарялата ВиК система на твоята сграда? Дори Софийска Вода да предоставят донякъде приемливо ниво на пречистване, честите аварии на износената вътрешносградна ВиК ионсталация могат да причинят сериозни замърсявания и дори зарази на водата, която пием.
Съдържание на Софийската Вода
Предоставяме ви данни за химическия състав на водата от ЛИК на „Софийска вода”.
Както става ясно, в чешмяната вода можем да отрием доста по-голямо разнообразие на елементи, освен реално необходимите ни водород и кислород.
Има ли други решения?
Разбира се, чешмяната вода не е единствената ни опция. Много хора предпочитат да закупуват бутилирана вода за нуждите на семействата си. За съжаление, това решение съвсем не е най-екологичното. Освен, че са сред основните замърсители на околната среда, пластмасовите бутилки отделят множество вредни за здравето утайки във водата, която пием.
Друг разпространен вариант са каните за пречистване на вода. Филтрацията, която извършват наистина отнема част от замърсителите във водата. Това обаче съвсем не е достатъчно, за да осигури нужната безопасност. Фундаментален проблем при каните е, че не могат да създадат нялягането, необходимо за висококачествена филтрация на водата.
Най-ефективното решение до момента са модерните системи за пречистване на вода. Този вариант е много по-екологичен и здравословен от бутилираната вода и пречиства между 1000 и 5000 пъти по-добре от обикновените филтриращи кани. Системите се монтират направо под мивката и използват високотехнологични методи като молекулярна ултрафилтрация и обратна осмоза. По този начин те превръщат Софийска вода в напълно безопасна, чиста и здравословна напитка за семейството.