Как правилно да омекотим твърдата вода?
18сеп.

Как правилно да омекотим твърдата вода?

Твърдата вода причинява варовикови отлагания по цялата водопроводна система, душове, смесители и редица електроуреди. Само правилното омекотяване на водата може да реши този проблем и също така да удължи периода на експлоатация на самите уреди.

Правилно омекотяване на твърдата вода

Омекотяването на твърда вода е процес, при който се обработва водата, за да се намалят или отстранят вредните соли в нея. Твърдата вода съдържа много калций и магнезий и чрез омекотяване тези соли се отстраняват. Правилното омекотяване на твърдата вода е чрез омекотител за вода или различни филтри за омекотяване на твърдата вода.

Какво означава “твърда” вода?

За твърда вода говорим, когато съдържанието на калциеви и магнезиеви йони е твърде високо. Съответно – мека вода е тази, която има ниско минерално съдържание.

Минералите, които най-често причиняват нейната твърдост, са калций и магнезий. Обикновено те се съдържат във водата във вид на калциев (магнезиев) карбонат (CaCO3) или калциев (магнезиев) сулфат (CaSO4).

Твърдостта на водата се определя като присъствие на поливалентни катиони. Твърдостта на водата може да доведе до образуването на отлагания по повърхностите. През 1960-те години е установено, че твърдата вода може да се категоризира според йонното ѝ съдържание.

Твърдата вода причинява петна, които представляват остатъци от минерални наслагвания, които се образуват след изпарението на водата. Наслагванията може да доведат до запушване на тръби, повреда на нагреватели за вода, наслагвания по самовари за чай или кани за кафе, или пък до намаляване на живота на тоалетните чинии.

Причини за твърдата вода

Водата е много добър разтворител. При преминаване през почвата и най-вече през варовиковите скали, тя разтваря и поглъща минерали – предимно калций и магнезий, които причиняват нейната твърдост.

Вреди от твърдата вода

Много от проблемите, създадени от твърдата вода, остават скрити, докато не се появи някакъв вид неизправност във водопроводната система или уред. При нагряване, разтворените минерали от твърдата вода кристализират и образуват скала (котлен камък), която в крайна сметка запушва водопроводната система, намалявайки потока на водата. Според проучване, проведено от Държавния университет в Ню Мексико, САЩ бойлерите работят с 22% до 30% по-малко ефективно, когато са засегнати от твърда вода.

Твърдата вода влияе и върху здравето на хората – тези, които имат досег с твърда вода, са по-податливи на обриви и кожни проблеми, защото твърдата вода променя рН-то на кожата, така че сапунът остава върху кожата, запушвайки порите.

Признаци, че водата вкъщи е твърда

Ако установите, че мивката ви е цялата в петна, а изведнъж кожата на ръцете започва да ви сърби, то може да имате проблем с твърдата вода. Ако е така, може да се нуждаете от омекотител за вода. Системите за омекотяване на водата ще ви помогнат да увеличите живота на водопроводните инсталации и дрехи, както и да намалите разходите си.

Един от основните признаци, че водата вкъщи е твърда е, когато забележите, че предметите, които използвате изведнъж придобиват бяло покритие. Това е от варовика, който се натрупва от твърдата вода. Омекотителите на водата могат да помогнат за намаляване на това натрупване чрез използване на йонообменна технология.

Освен това, твърдата вода може да причини сърбеж и суха кожа и коса, защото има много допълнителни калциеви и магнезиеви соли, които са във водата. Твърдата вода блокира порите и причинява повече възпаление. Тя също така прави кожата суха.

Как правилно да омекотим твърдата вода?

Омекотителите за вода работят със синтетична йонообменна смола и солен разтвор, който я регенерира. Водата преминава от смолата в контейнера, така солите на калция/магнезия се преобразуват в безопасни разтворени натриеви соли. По този начин ще се премахне натрупването на вредни соли в тръбите, кранове, отоплителни системи, бойлери, перални и други скъпи инсталации.

Измерете твърдостта на водата

В България можете да получите информация за твърдостта на водата от местното ВиК дружество. Често инструкциите за употреба на различните видове домакински уреди съдържат информация дали е нужно да добавяте омекотители за вода и в какви количества, според твърдостта на водата в съответното населено място.

твърда вода, кран

Изберете правилния размер омекотител

Ако искате уредите ви да работят по дълго и да спестите пари, то трябва да изберете правилния омекотител за вода. С негова помощ ще омекотите водата, като премахнете минералите като калций и магнезий и ги замените с по-мек минерал – натрий или калий.

Ако времето за омекотяване на твърдата вода ви е малко, или ако едно семейство е голямо или живее там, където водата е особено твърда, може да заложите на двоен резервоар за омекотяване на водата с два резервоара за смола. При този вариант, когато единият резервоар се използва, другият се регенерира. В резултат на това, ще имате омекотена вода непрекъснато, без прекъсване на работата.

При закупуване на нов омекотител за вода, изборът на подходящ размер е важен. Големината на омекотителя се подбира според консумацията на вода. Омекотителите  се продават в различни размери. При избора си на омекотител, се доверете на специалист.

Инсталирайте и поддържайте системата за омекотяване на водата

В бутилката на омекотителните системи има специална отрицателно заредена йонообменна смола. Разтворени във водата и отговорни за нейната твърдост йони са положително заредени. Когато водата преминава през смолата калциеви и магнезиеви йони се отнемат и се заменят с натриеви йони. Това е причината омекотителнте инсталации с йонообменна смола да са толкова ефективни и при правилен подбор на уреда да гарантират мека вода. Когато капацитетът на йонообмен се изчерпи, автоматичният програматор включва регенерация на смолата. По време на регенерацията настъпва обратен процес, калция и магнезия в смолата се заменят с натрий и се изхвърлят в канализацията. Процесът на регенерацията може да бъде задействан в удобно за потребителя време, когато няма консумация на вода.

Когато си инсталирате система за омекотяване на водата, то гледайте да бъде поставена там, където може да обслужва главния водопровод и главния кран, чрез който се доставя цялата вода за домакинството.

Поддръжката на омекотителна инсталация за вода се състои в периодична подмяна на механичен филтър за вода и досипване на сол в контейнера. Цената на механичен филтър за вода за еднократна употреба е около 5 лева. Един чувал сол струва 25 лева и е достатъчен за 2-3 месеца.