В ранен стадий децата не разпознават жаждата, но детският организъм изпарява водата през кожата по-бързо. По-големият риск от обезводняване придава още по-голямо значение на приема на вода. Коя е обаче най-подходящата вода за бебета и деца?
Какъв тип вода е най-подходящ за деца и бебета?
Модата да не се дава вода на бебетата постепенно завладя и нашите географски ширини. Само че забравяме, че има един важен показател от какво се нуждае детето и това не е какво пише в интернет, а вроденият инстинкт.
Как да разберем какъв тип вода е най-подходящ за детето ни? На първо място, не рискувайте здравето на детето си със съвети от Google. Британската фондация за храните дава насоки за видовете течности за пиене и водата е единствената течност, която се препоръчва да се пие от деца и бебета в „изобилие“.
Едно е сигурно – минералната вода не е подходяща за бебетата и малките деца, особено тази, която съдържа твърде много соли. По-големите деца и възрастните трябва да пият минерална вода разумно – например, да се сменят различните видове трапезна вода на всеки 2-3 седмици и да се редува консумацията на чешмяна или изворна вода.
Ако производителите са добросъвестни и спазват съответните стандарти, най-полезна за малките е изворната бутилирана вода, специално обозначена, че става за бебетата (обикновено с розов етикет). Добре е да се консумира от току-що отворена бутилка. Все повече специалисти смятат, че най-безвредна е чешмяната вода. Особено в райони, за които се знае, че е с добри качества. Бутилираната вода пък, която се предлага на кърмачетата, трябва да бъде с ниска минерализация – (под 150 – 200 mg/l); с нитратни йони под 10 mg/l, нитритни – под 0,02 mg/l, манганови – под 0,05 mg/l, арсенови – под 0,005 mg/l; с ниско съдържание на натрий (под 20 mg/l); с ниско съдържание на флуор (под 0.7 mg/l); с ниско съдържание на сулфати (под 240 mg/l) – за да не се затрудни усвояването на калция. Бутилираната вода, която се предлага на децата от 1 до 7 г възраст трябва да бъде с ниско съдържание на флуор (под 0.7 mg/l).
Пречистена чешмяна вода
Водата, която давате на децата трябва да е с приятен, свеж вкус и гарантирано качество – микробиологично чиста, без вредни примеси и замърсители. Чешмяната вода например трябва да е пречистена от вредни частици и хлор. В България чешмяната вода е питейна, пречистена и обработена. Все по-често обаче, заради остаряла водопроводна мрежа и хлорирането се налага филтриране или обработване с други методи за пречистване в домашни условия.
Задължително използвайте пречистващи филтри
Ако решите да използвате чешмяна вода за по-големите деца, снабдете се с филтрираща кана, филтри за вода, система за филтрация – каквото решите. Но задължително използвайте пречистващи филтри. Така с помощта на филтрите ще премахнете замърсителите, хлора и бактериите от водата.
Преварявайте допълнително за бебета
Застраховането обаче е задължително – при новородените чешмяната вода задължително трябва да се преварява и то най-малко 15 минути, особено през лятото, когато бактериите се размножават с бясна скорост. Когато се използва за кърмачета, чешмяната вода трябва да се превари, за да е стерилна, т.е. без бактерии.
Хидратация при децата
Водата хидратира тялото като служи като смазка за овлажняване на ставите, а също така предпазва очите, мозъка и гръбначния мозък. Хидратацията е особено важна за децата, тъй като те имат по-високи изисквания към водата спрямо телесното им тегло, отколкото възрастните. Изследванията показват, че адекватно хидратираните деца могат да имат по-добри резултати в училище. Водата представлява около 60% от теглото на по-големите деца и възрастните. Водата непрекъснато се губи от тялото ни – когато отиваме до тоалетната, когато дишаме, когато се потим, така че ако не пием достатъчно вода, ще станем дехидратирани.
Рискове от дехидратация
Водата е необходима, за да се изчисти тялото от „отпадъците“ в него. Липсата на достатъчно вода може да причини дехидратация, а оттам – диария или повръщане – симптоми, свързани с дехидратация. Децата невинаги разпознават ранните етапи на жаждата, което ги прави особено уязвими към дехидратацията, особено извършват различни дейности, свързани със загуба на телесни течности, например когато играят или е много топло. Дехидратацията, дори и само лека, може да причини умора, главоболие, липса на концентрация, намалена умствена работа и суха кожа.
Факти и плюсове на пиенето на вода при децата
- Водата помага на тялото ни по много начини: на първо място водата пренася хранителни вещества в клетките ни. Освен това водата помага за отстраняването на отпадъчните продукти от нашите основни органи. Тя ни помага да контролираме телесната си температура. Водата се среща във всички напитки, а също и в храната. Човек може да оцелее до 50 дни без храна, но само няколко дни без питейна вода.
Човешкото тяло е предимно вода. Децата са съставени от 70% вода, докато възрастните мъже са 60%, а жените – 55%. Затова съветите са да се пие поне 8 чаши вода на ден, за да се компенсират загубите на вода чрез метаболизма.
- Водата осигурява средата за циркулиране на електролитите в тялото ни. Електролитите са минералите натрий, калий, хлорид, калций и магнезий. Тези електролити осигуряват транспортирането на глюкоза и аминокиселини в и извън клетките. Всеки електролит е балансиран от друг с еднакъв, но противоположен заряд за управление на потока от хранителни вещества към клетките и отпадъците от клетките.
- Водата спомага за регулиране на баланса на pH в тялото. Водата позволява на свободните водородни йони да се движат и излизат от кръвта, клетките и водата, за да поддържат рН на тялото, което е около 7,4.
- Водата има химическо свойство, което я прави способна да абсорбира и освобождава топлината, за да поддържа температурата на околната среда. Температурата на тялото трябва да се поддържа в много тесен диапазон, а водата премахва прекомерната топлина от тялото чрез изпаряване на потта. Можете да загубите до половин литър вода чрез пот.
В детския организъм се съдържа по-голямо количество вода и телесната повърхност е относително по-голяма спрямо теглото, в сравнение със същото съотношение при възрастните. Звучи банално, но малкото дете не е умален модел на възрастен. Поради това водата много по-лесно се изпарява през кожата, което би могло по-лесно да доведе до обезводняване, ако не се възстановят водните загуби. Потребностите на децата от вода са над три пъти по-високи, в сравнение с тези на възрастните, които са 40 мл/кг ТМ (телесна маса).