Химикали във водата
15фев.

Вредните химикали, които филтрите за вода премахват

Висококачественият воден филтър е важен елемент от здравословния дом и един от най-лесните начини за по-здравословен живот. Сега има големи филтри за вода за всеки дом. От филтри за вода, които работят чудесно в апартаменти до филтри под наем – лесно можете да намерите страхотен филтър за дома си!

Намирането на най-здравословните хранителни продукти е изключително важно, но до известна степен намирането на най-добрите варианти за вода може да бъде още по-важно! Някои източници на вода могат да съдържат стотици химикали и много от тези химикали могат да се абсорбират по-лесно от вода, отколкото от храна.

Какво има в твоята вода? 

Ако пиете вода от чешмата, отговорът на този въпрос е 300+ химикали и замърсители, според проучване на работната група по околна среда. Сред тези замърсители са органични химикали и пестициди, хербициди и други химикали. Тези химикали се намират в повечето общински водоизточници и дори в кладенци и други източници поради селскостопанското оттичане и замърсяване. Метали като олово и живак се намират в някои водни източници и са свързани с много здравословни проблеми.

Химикали, разрушаващи ендокринната система, могат да имитират или пречат на нормалните хормони в тялото и се намират в увеличаващи се количества във водоснабдяването. През последните 50 години изследователите наблюдаваха повишаване на здравните проблеми, свързани с ендокринната система. Честотата на рака на гърдата и простатата се е увеличила между 1969 и 1986 г .; в САЩ между 1970 и 1987 г. е имало четирикратно увеличение на ектопичната бременност (развитие на оплодената яйцеклетка извън матката). Известно е, че тези химикали засягат и животните, когато влизат във водоснабдяването. Можете да проверите вашия отчет за качеството на водата, за да видите какви замърсители има във водоснабдяването. Това е полезно при избора на филтър.

След като разберете какво трябва да премахнете, е много по-лесно да изберете най-добрата опция за филтриране на вода за семейството си. Изберете професионален филтър за вода.

Хлор

Хлорът има дезинфекционни свойства, които го правят полезен за почистване на продукти и басейни. Той дори се използва за дезинфекциране на отпадъчни води и промишлени отпадъци. Хлорът се добавя към питейната вода като техника за пречистване, въпреки че не е напълно безопасна. Хлорът е реактивно химично вещество, което се свързва с водата, включително водата в червата, за да се получи отровна солна киселина. Излагането на хлор може да причини респираторни проблеми и да увреди клетките. Дългосрочните ефекти включват загуба на паметта и нарушен баланс.

Флуорид и други флуорни съединения

Друга много важна опасност за здравето е флуоридът, който се добавя от някои водни източници и присъства в много пасти за зъби и вода за уста. Около 10% от водоснабдяването на Обединеното кралство е флуорирано, въпреки огромното и все по-нарастващо доказателство, че науката, която стои зад тази масова лекарствена програма, е най-малкото спорна. Флуоридната вода е забранено във всички други европейски страни. Добавянето на флуорид към питейната вода е процес, който започна през 1940 г., за да помогне за намаляване на кариеса. Звучи като благородна кауза, но флуоридът е невротоксин и ендокринен разрушител. Той може да увреди щитовидната жлеза и калцифицира епифизата. Толкова е токсичен, че няколко страни са забранили флуорирането на водата. Дори някои градове в САЩ са започнали да отхвърлят процеса на флуориране.

Трихалометани (ТХМ)

Много изтъкнати учени са обезпокоени от съдържанието на вредни вещества в питейната вода и активно се стремят да променят съответните процеси. Практиката да се прави безопасна за пиене вода всъщност включва добавяне на големи количества изключително отровни химикали към нея. Сега ключови учени предоставят доказателства, че дългосрочното поглъщане на малки количества химикали като трихалометани може да бъде причина за някои сериозни здравословни проблеми.

Дори ако водата напусне източника в относително чисто състояние, не забравяйте, че водата ви минава през тръби, които може да са били под земята от викторианските времена. Почти е невъзможно водата да не се замърси от нещо нежелано. Водата от чешмата се третира с голям брой химикали, за да се убият бактерии и други микроорганизми. В допълнение, той може да съдържа други нежелани замърсители като токсични метални соли, хормони и пестициди, или може да се замърси от химикали или микроби в тръбите (например олово, бактерии, протозои).

Типично съдържание на чешмяна вода:

    Хлор
    Флуорни съединения
    Трихалометани (ТХМ)
    Соли на:
        арсен
        радий
        алуминий
        мед
        водя
        живак
        кадмий
        барий
    Хормони
    Нитрати
    Пестициди

Соли на:

Арсен

Арсенът, въпреки че е отровен, се използва в множество индустриални процеси. Замърсяването на околната среда може да е резултат от неправилно депониране на отпадъци или от лошо планирани кладенци, които са засегнати от естествен източник. При тежки случаи на отравяне с арсен може да се предизвика повръщане, коремна болка, диария и дори смърт. Продължителната експозиция може да доведе до рак на кожата, рак на белия дроб и рак на пикочния мехур. В Тайван арсенът причинява болест на черната крака, вид гангрена, която кара кръвоносните съдове да умират и да гният.

Олово

Оловото е основният токсин, предизвикващ проблеми. Корозиралите тръби освобождават до десет пъти по-голямото количество олово във водата. Оловото е токсично за почти всеки орган и засяга най-често децата. Проблеми с развитието, забавен растеж, глухота, поведенчески проблеми, обучителни затруднения и увреждане на мозъка могат да бъдат резултат от излагане на олово. Ако се погълне по време на бременност, оловото може да причини преждевременно раждане. Експозицията на олово дори е свързана с аутизъм, рак на простатата и репродуктивни проблеми както за мъжете, така и за жените. Това е вредно за сърдечно-съдовата система и бъбреците.

Живак

Въпреки че живакът е естествено срещащ се елемент, „естественото“ не означава „безопасно“. Като страничен продукт на минно-промишлените практики, живачните пари могат да се задържат в атмосферата и да карат ветровете по средата на света.

Пестициди

ПХБ

ПХБ или полихлорирани бифенили са химикали, използвани за промишлени цели, като изолация, машини, масла, бои, лепила, електроника и флуоресцентни лампи. Въпреки че ПХБ са забранени през 1979 г., те все още присъстват в сметищата и представляват опасност за околната среда. ПХБ се разграждат бавно и се инфилтрират в околната среда. Те са били открити в сняг и морска вода на хиляди мили от мястото, където са били произведени.

Перхлорат

Перхлоратите са ключова съставка в ракетното гориво и експлозивите. Те се разтварят лесно и се вливат в подземни води от военни и промишлени обекти. Смята се, че перхлоратите са замърсили голяма част от река Колорадо. Почти всички хора ще имат положителен резултат за перхлорати, които атакуват щитовидната жлеза.

Диоксини

При изгарянето се отделят диоксини като изгаряне на опасни отпадъци, горски пожари, цигарен дим и изгаряне на петрол и въглища. Те се заселват в околната среда и разрушават водните източници. Краткотрайното излагане може да причини увреждания и респираторни проблеми. Дългосрочната експозиция може да засегне имунната, нервната, ендокринната и репродуктивната системи. Международната агенция за изследване на рака обяви, че диоксините са канцерогенни. При развитие на фетуси отравянето с диоксин може да доведе до вродени дефекти или мъртво раждане.

ДДТ (дихлоро-дифенил-трихлороетан)

DDT е бил използван като инсектицид през 40-те години за борба с болести, пренасяни от насекоми като малария и тиф. Той е широко разпространен като селскостопански инсектицид, докато е бил забранен в САЩ през 1972 г. поради екологични проблеми. в други части на света и все още е основна грижа за здравето на всички. ДДТ молекулите са устойчиви и могат да пътуват в огромни разстояния в атмосферата.

HCB

До 1965 г. HCB или Hexachlorobenzene се използва като пестицид. Производството е забранено, но все още се формира като страничен продукт от производството на други химикали. Голяма доза може да доведе до смърт. По-малките дози могат да доведат до чернодробно заболяване и кожни лезии. СИП класифицира HCB като вероятен източник на рак. В Анадола, Турция в края на 50-те години, над 4500 души са претърпели отравяне с ХХБ в резултат на опетнено зърно. Над 500 души са загинали, включително деца. 30 години по-късно, последващите проучвания установяват, че майчиното мляко на жените в района все още съдържа до 150 пъти по-голямо количество HCB, разрешено в кравето мляко.

Blue Filters пречиства вредните химикали в питейната вода

DirectFlow LUX e молекулярна система за пречистване на вода без резервоар, базирана на 5-степенна филтрация с обратна осмоза и оборудвана с модерна 300 GPD мембрана и водна помпа. Системата е монтирана в компактна кутия, изработена от висококачествена неръждаема стомана. Високоефективната 300 GPD мембрана позволява ефективното производство на кристално чиста вода без необходимостта от резервоар. Предфилтрацията е базирана на патентованите NewLine филтри. В сравнение със стандартните филтри NewLine притежават значително повишен капацитет на филтрация. В допълнение, тяхната иновативна конструкция позволява лесната смяна на филтрите без необходимост от допълнителни инструменти.